Vėllau im, t'i qė je bashkėshort!

Nė fund tė kėsaj porosie, do tė kisha dashur t'i pėrkujtojė disa kėshilla tė cilat nėse i pranon, me lejen e Allahut, subhanehu ue teala, do tė jetosh nė lumturi dhe harmoni me gruan tėnde.

1. Feja ėshtė sinqeritet.

2. Besimtari mė i pėrkryer nė besim ėshtė ai qė ėshtė mė i shkėlqyer nė moral dhe mė i miri nga ju ėshtė ai qė sillet mė sė miri me gratė e tyre.

3. Ki kujdes nga koprracia!

4. Ēfarėdo qė shpenzon pėr gruan tėnde duke pasur qėllim shpėrblimin e Allahut, llogaritet si sadaka (lėmoshė).

5. Askush nuk duhet tė jetė i informuar pėr mosmarrėveshjet e tua martesore!

6. Mos pėrdorė fjalė tė pahijshme me tė afėrmit e gruas tėnde!

7. Mos e fyejė gruan tėnde!

8. Ēdoherė qėndro i buzėqeshur me gruan tėnde!

9. Dashuroni njėri-tjetrin dhe jini tė qetė!

10. Edukojini fėmijėt tuaj sipas parimeve islame!

11. Zvogėloi vizitat e tua nė treg!

12. Shmangu nga blerja e veshmbathjeve me fotografi!

13. Mos bli rroba tė pandershme pėr bijat e tua!

14. Organizo ligjėrata me pėrmbajtje islame me familjen tėnde (nė shtėpi)!

15. Ji i butė me gruan dhe fėmijėt e tu!

16. Mos e rrahė gruan pa arsye!

17. Zbukurohu pėr gruan tėnde!

Autor: Ibrahim Ibėn Salih El-Mahmud

Pėrgaditi: Ehlul Hadith - www.facebook.com/ehlulhadithi